U skladu sa Zakonom predstojećim popisom stanovništva, domaćinstava i stanova bit će obuhvaćeni:
a) državljani BiH s prebivalištem ili boravištem u BiH, bez obzira na to da li su u trenutku popisa prisutni ili odsutni iz države,
b) strani državljani s dozvolom za stalni ili privremeni boravak u BiH, bez obzira da li su u trenutku popisa u BiH,
c) lica bez državljanstva,
d) domaćinstva lica iz taÄ. a), b) i c) i
e) stanovi i druge stambene jedinice.
Obuhvat popisa – ko je ukljuÄen?
Na osnovu definicije uobiÄajenog mjesta stanovanja, lica koja su u trenutku popisa odsutna ili će biti odsutna iz svog uobiÄajenog mjesta stanovanja kraće od godinu dana treba da se smatraju privremeno odsutnim licima.- Treba ih ukljuÄiti u ukupan broj stanovnika tog popisnog podruÄja
Popisana lica koja ne zadovoljavaju kriterije koji su postavljeni definicijom uobiÄajenog mjesta stanovanja u mjestu popisivanja, odnosno ne žive, niti se oÄekuje da će živjeti u mjestu popisivanja, u neprekidnom periodu od barem 12 mjeseci, smatraju se privremeno prisutnim licima.
- Ne treba ih raÄunati u ukupan broj stanovniÅ¡tva tog popisnog podruÄja
Koje opcije ima BH dijaspora?
BH dijaspora ima tri opcije (vidi sliku na poÄetku teksta):A. Popis putem web obrasca
B. Popis dijaspore kao građana koji su trenutno van BiH
C. Popis dijaspore kao građana koji žive nav BiH
Opcija A – Popis putem Web obrasca
"Popis putem Web obrasca" (Älan 40. Zakona), zbrajat će iskljuÄivo državljane Bosne i Hercegovine koji ne mogu biti dio neke teritorijalne jediniceOvo je korisna i važna evidencija, ali se ona iskljuÄivo odnosi na veliÄinu i strukturu naÅ¡e dijaspore.
Ovako popisani bosanskohercegovaÄki graÄ‘ani neće biti dio niti imati ikakvu ulogu u svim unutraÅ¡njim bosanskohercegovaÄkim odnosima, a njihova imovina može biti predmetom razliÄitih Å¡pekulacija na lokalnoj i entitetskoj razini.
Ovo je na sve naÄine najloÅ¡ija opcija kako za BiH tako i za one koji se popiÅ¡u ovim putem.
Opcija B – Građani trenutno van BiH
Ukoliko su graÄ‘ani dio nekog domaćinstva u BiH (imaju oca, majku, amidžu, brata i sl. koji živi u BiH) oni trebaju odabrati opciju b) "Popis kao Älan domaćinstva koji se u trenutku popisa nalazi van BiH na radu/Å¡kolovanju“.Komentar: Potrebno je osigurati da nosilac domaćinstva koji se nalazi u BiH izvrÅ¡i njihov popis kao lica koja su privremeno odsutna iz države zbog rada ili Å¡kolovanja.
Ovako popisani bosanskohercegovaÄki graÄ‘ani, zajedno sa njihovom imovinom, imat će svoje mjesto i ulogu u svim unutraÅ¡njim bosanskohercegovaÄkim odnosima, bit će dio svih socioekonomskih i demografskih analiza kako na razini te općine, entiteta/DB tako i na razini države.
Opcija C – Popis građana koji žive van BiH
Ukoliko graÄ‘ani nisu dio nekog domaćinstva u BiH, tada mogu odabrati Opciju C) "dolaskom u Bosnu i Hercegovinu u periodu provoÄ‘enja popisa", te popisom u svojim trenutnim ili prijeratnim prebivaliÅ¡tem zbrajaju se sa stanovniÅ¡tvom tog popisnog kruga.Komentar: Ovako, oni automatizmom postaju dio stanovniÅ¡tva odreÄ‘ene teritorijalne jedinice, te u konaÄnici ovi graÄ‘ani će biti dio stalno/privremeno nastanjenog stanovniÅ¡tva BiH.
Jednako kao i kod Opcije B, na ovaj naÄin popisani graÄ‘ani BiH zajedno sa njihovom imovinom, takoÄ‘er će imat svoje mjesto i ulogu u svim unutraÅ¡njim bosanskohercegovaÄkim odnosima, bit će dio svih socioekonomskih i demografskih analiza kako na razini te općine, entiteta/DB tako i na razini države.
Primjer popisa lica koja su van domovine radi rada u inostranstvu i koji tokom godine borave u domovini izvjesni vremenski period
Prilikom davanja podataka za odsutnog Älana domaćinstva, nosilac domaćinstva, na prvo pitanje odgovara odabirom opcije b) ÄŒlan domaćinstva odsutan iz mjesta popisa zbog rada/Å¡kolovanja ili boravka u drugom mjestu u BiH ili inostranstvu. Nakon toga popisivaÄ samostalno upisuje Å¡ifru razloga odsustva iz mjesta stanovanja (odsutna osoba je prethodno upisana u “Spisak osoba†domaćinstva i ukoliko je razlog odsustva osobe rad ili boravak u inostranstvu kod stranog poslodavca ili na samostalnom radu – na pitanju 3. upisuje se Å¡ifra 05).Naredno pitanje – pitanje 4. odnosi se na dužinu odsustva iz, odnosno prisustva osobe u mjestu popisa. Ukoliko osoba na pitanje 4. odgovori da boravi u inostranstvu kraće od jedne godine (npr. 7 mjeseci), popisivaÄ prelazi na pitanje 5. koje se odnosi na planiranu dužinu odsustva iz BiH. Ukoliko osoba u narednom periodu namjerava biti odsutna iz mjesta popisa kraće od godinu dana (npr. 4 mjeseca) do narednog dolaska/boravka u domovini popisivaÄ Ä‡e na pitanju 5. upisati navedeni broj mjeseci. Ovako popisana osoba bit će ubrojana u stalno nastanjeno stanovniÅ¡tvo odreÄ‘ene teritorije.

Slika daje ogledni prikaz popunjene Popisnice za lice koje je privremeno odsutno iz domovine radi rada u inostranstvu, ali je dio domaćinstva u BiH, te je period od zadnjeg boravka u domovini kraći od 12 mjeseci.
Zaštita popisnih podataka
U skladu sa Älanom 15. Zakona popisivaÄi i sva druga lica koja obavljaju poslove u vezi s popisom dužni su da Äuvaju trajno kao službenu tajnu sve podatke prikupljene od pojedinaca koji se odnose na njihove liÄne, porodiÄne i imovinske prilike.ZaÅ¡tita liÄnih podataka osigurat će se u skladu sa Zakonom o zaÅ¡titi liÄnih podataka i Zakonom o statistici Bosne i Hercegovine.
Pored toga, u skladu sa Älanom 44. Zakona novÄanom kaznom u iznosu od 100 KM do 10.000 KM kaznit će se uÄesnici u popisu ili lice koje obavlja poslove i zadatke vezane za popis ukoliko:
- protivno volji lica obuhvaćenog popisom utiÄu na to lice da se protiv svoje volje izjasni o etniÄkoj ili nacionalnoj pripadnosti ili vjeri,
- blagovremeno i na propisan naÄin ne obavljaju poslove popisa, te
- ne Äuvaju kao službenu tajnu sve podatke koji se odnose na njihove liÄne, porodiÄne i imovinske prilike.
Kaznene odredbe Zakona od zaÅ¡titi liÄnih podataka u Älanu 48. predviÄ‘aju kaznu od 50.000 do 100.000 KM u sluÄaju zloupotrebe, neovlaÅ¡tenog koriÅ¡tenja pa Äak i uvida u liÄne podatke.
Posebna pažnja
PopisivaÄ ne smije tražiti bilo kakav dokument kojim bi popisivana osoba dokazivala svoj odgovor.Ovo se odnosi i na JMB graÄ‘anina, liÄnu kartu, prijavu prebivaliÅ¡ta, pasoÅ¡, rodni list, izvod iz knjige državljana, ZK izvadak za kući ili zemljiÅ¡te, te bilo koji drugi dokument kojim popisivana osoba eventualno trebala da potvrdit svoj odgovor ne neko od pitanja.
Popis domaćinstava i stanova
Pored bosanskohercegovaÄkih graÄ‘ana ("lica" kako to definiÅ¡e Zakon) predstojeći popis obuhvatit će i popis domaćinstava, stanova, te osnovnu evidenciju iz domena poljoprivrede.U ovom kontekstu, Zakon ali i statistiÄka praksa, te metodoloÅ¡ki dokumenti statistiÄkih agencija raspoloživi u vrijeme pisanja ovog dokumenta, definiÅ¡u pomenute kategorije na sljedeći naÄin:
- Domaćinstvom se smatra svaka porodiÄna ili druga zajednica osoba koje zajedno stanuju i zajedniÄki troÅ¡e svoje prihode za podmirivanje osnovnih životnih potreba (stanovanje, ishrana i dr.)
- Stanom se smatra graÄ‘evinski povezana cjelina namijenjena za stanovanje, bez obzira na to da li se u momentu popisa koristi samo za stanovanje; za stanovanje i obavljanje djelatnosti; samo za obavljanje djelatnosti; za odmor i rekreaciju, ili je rijeÄ o nenaseljenom, ali graÄ‘evinski ispravnom stanu
Ostale naseljene prostorije i objekti
Pored stanova, u smislu date definicije, popisom se obuhvaćaju i druge naseljene prostorije ili objekti, koji nisu namijenjeni za stanovanje, ali u vrijeme Popisa se koriste za stanovanje:- Npr. naseljeni poslovni prostori, druge jedinice za stanovanje (vikendice, kolibe, kabine, brvnare, karavani, hambari, mlinovi, šatori i sl)
- Kolektivna prebivališta, odnosno kolektivni stanovi (prostorije namijenjene za stanovanje velike grupe ljudi ili nekoliko domaćinstava)
- Sve prostorije kolektivnog (institucionalnog) stana (studentski domovi, medrese, samostani, manastiri i sl.) popisuju se kao jedna jedinica popisa, bez obzira na to da li se nalaze u jednoj ili više zgrada
Zemljište
U povrÅ¡inu raspoloživog zemljiÅ¡ta domaćinstva uraÄunava se:- ZemljiÅ¡te u vlasniÅ¡tvu svih Älanova domaćinstva na teritoriji BiH
- Zemljište koje je u vlasništvu drugih lica (individualno, zemljište preduzeća, zadruga ili državno zemljište), a koje je domaćinstvo uzelo u zakup (za novac, u arendu, napolicu, besplatno i sl)
- Poljoprivredno zemljište – oranice i bašte, okućnice, voćnjaci, vinogradi, rasadnici i ostali stalni zasadi, livade i pašnjaci bez obzira na to da li to zemljište domaćinstvo koristi/obrađuje u posljednjih godinu dana ili ne
- ZemljiÅ¡te pod Å¡umom –povrÅ¡ine pod stablima ili Å¡umskim grmljem, ukljuÄujući povrÅ¡ine pod Å¡umskom infrastrukturom (Å¡umski putevi, skladiÅ¡ta drvene graÄ‘e i sl.);
- Ostalo zemljište – zemljište pod zgradama, putevima i dvorištima, kamenjarima, kamenolomima, ribnjacima, gljivarnicima, barama i drugim raspoloživim površinama domaćinstva nepodesnim za poljoprivrednu proizvodnju.